ההרצאות שלי

פירוט ההרצאות המוצעות

ההרצאות המוגשות על ידי טובי גולן הן הרצאות עתירות ידע ומשובבות נפש, המוציאות את המאזינים מענייני החולין אל מחוזות שלא יאומנו, ומותירה אותם פעורי עיניים ונלהבים.

א.      קובץ הרצאות שהנושא המשותף להן הוא: מיתולוגיה ומיסטיקה בתוך היהדות:

  • שדים ורוחות ביהדות – האומנם ?
  • סיפור ומיתולוגיה בהולדתו של משה רבנו
  • דוד המלך – ספור סינדרלה

 ב.      פרק חשוב בהפיכת האדם לאדם המודרני:

  • גילגולו של הכתב – מכתב החרטומים ועד למיקלדת המחשב

ג.       פרקים בהיסטוריה החדשה של עם ישראל וארץ-ישראל:

  • בעקבות ביקוריו של יאנוש קורצ'אק בארץ-ישראל
  • המושבה שרונה והישוב היהודי בארץ-ישראל בשנות המאבק

ד.      בהרצאה "שדים ורוחות ביהדות – האומנם ?" אני מביאה בפני המאזינים צד לא מוכר של היהדות; אני מראה שלצד היהדות הממוסדת של "אין עוד מלבדו", תמיד התקיימה דת עממית של אמונה בכוחות על טבעיים נוספים ומסקרנים, כן – שדים ורוחות ! אני מנסה לבדוק כיצד התמודדו חכמים עם תופעה נרחבת זו מול האיסור "ומכשפה לא תחיה" – מרתק ביותר !

ה.     ההרצאה "סיפור ומיתולוגיה בהולדתו של משה רבנו" עוסקת בסיפורי הולדתו של המנהיג והנביא שהפך את בני ישראל ל"עם" והובילו אל הארץ המיועדת, או בעצם, בהיעדר סיפור כזה. אבל אנשים "גדולים" מלווים בסיפור לידה מיוחד. בהרצאה אתאר כיצד התמודדו חז"ל עם ה"חוסר" הזה ? אבדוק מהו מקומה של המיתולוגיה של העמים הסובבים ביצירת הסיפור של הצלת משה הקטן? כאן נשמע גם מה הקשר בין פרויד לבין משה רבנו…?  אכן, מרתק ומסקרן !

  • אחרי משה רבנו נתחקה בהקשר המתבקש של חג הפסח.
  • ההרצאה מתאימה גם לז' באדר (או בקירבתו), שהוא לפי המסורת יום מותו של משה רבנו, והיום שנקבע לאזכרת אלה "שמקום קבורתם לא נודע".

ו.     דמותו הרב-גונית של "דוד בן ישי בית הלחמי", תעסיק אותנו בהרצאה המרתקת "דוד המלך – סיפור סינדרלה". בהרצאה נשמע כיצד עיצב עורך התנ"ך את סיפור "עלייתו לגדולה" של דוד הקטן, נתהה על היעדרו של "סיפור לידה" מופלא, המקובל בסיפור חיי "גדולים", ונאתר את הסיפור שהשלימו חז"ל, ואף נשאל האם באמת היה זה דוד בית הלחמי שהרג את גוליית ?. מישהו התבלבל ? כן !

  • ההרצאה על דוד המלך – מתאימה לכל יום, ובעיקר לחג שבועות, לפי המסורת זהו יום הולדתו ויום מותו של דוד המלך, ובו קוראים את מגילת רות – סבתא רבתא של המלך הנערץ.

ז.     בהרצאה  "גילגולו של הכתב – מכתב החרטומים ועד למיקלדת המחשב" נפרשת בפני המאזינים יריעה רחבה של ידע מפתיע, הסוקרת את מהפיכות המידע שעברו על החברה האנושית עד לתקופתנו.

ח.      בהרצאה "בעקבות ביקוריו של יאנוש קורצ'אק בארץ ישראל" –  נשמע על האיש הגדול, הרופא והפילוסוף, אוהב אדם וילדים–ההומאניסט הגדול. ובעיקר נשמע על התקרבותו אל הציונות
בעקבות ביקוריו בא"י, אליה הגיע בעידודה של עוזרתו הנאמנה–סטפה וילצ'ינסקי.

ט.   "המושבה שרונה והישוב היהודי בארץ-ישראל בשנות המאבק" היא הרצאה שתביא בפניכם המון עובדות נעלמות ו"חידושים היסטוריים"
(וסליחה על הסתירה הפנימית..):  על הכת שביקשה לעזור למשיח להופיע בשנית, מדוע הורה בן גוריון 'למחוק את השם שרונה',
על דגל נאצי במרכז תלאביב, על כדור פראבלום בראש, ועוד ועוד…–הרצאה מרתקת על פרק חשוב ביותר
בהתהוותה של "המדינה שבדרך" – מדינת ישראל.